Sammanfattning av en inledande lektion om talutveckling. Sammanfattning av en lektion om talutveckling med barn i en skolförberedande kompensationsgrupp för barn med talstörningar ”Vem behövs mest? Självanalys av NOD-organisationen

AKTIV ÖVNING

Veckans tema: "Skogsbor"

GCD-tema: "Berätta en historia baserad på en uppsättning leksaker."

Syftet med GCD: Uppmuntra barn att skapa sin egen berättelse med hjälp av en uppsättning leksaker.

GCD-uppgifter:

Pedagogisk:

    lär dig att förstå innebörden av gåtor;

    konsolidera det allmänna begreppet vilda djur;

    träna i korrekt och medveten användning av prepositioner med rumslig betydelse (i, under, mellan).

Pedagogisk:

    stärka artikulationsapparaten, uttala ord klart och tydligt.

Pedagogisk:

    odla vänskapliga relationer.

: leksaksskogsdjur: igelkott, räv, björn, ekorre, hare, mus.

GCD-plan:

Förstadium

Skapa en spelsituation.

Aktivitet (huvudsak)

    Gåtor om skogsdjur.

    Sök efter leksaker.

    Spelet "Var vi var - vi kommer att berätta vem vi träffade - vi kommer att visa dig" (Dynamisk paus).

    Idrottsminut.

Sista etappen

Sammanfattande.

GCD flytta:

Metodisk motivering

    Motiverande-problematisk

(förståelsestadiet)

Pedagog:

Hej grabbar. Idag är vår gäst en leksakskanin. Och han uppmanar oss att lösa gåtor. Ska vi försöka?

(Barnens svar).

Jag kommer att fråga en gåta, och du kommer att gissa och leta efter leksaken med dina ögon - det här är ett djur.

En boll rullar genom skogen,
Han har en taggig sida.
Han jagar på natten
För skalbaggar och möss... (Igelkott)

Om du tar för vana att gå in i hönsgården, förvänta dig problem.
Täcker sina spår med sin röda svans... (Räv) sover på vintern,
På sommaren rör han upp bikuporna... (Björn)

Jag går runt i en fluffig päls,
Jag bor i en tät skog.
I en urholkning på en gammal ek
Jag gnager nötter... (Ekorre)

Vit på vintern,
Och på sommaren är det grått.
Förolämpar ingen
Och han är själv rädd för alla... (Hare)

Liten resning, lång svans,
Grå päls, vassa tänder... (mus)

Vem eller vad tror du att vi ska prata om idag?

(Barnens svar).

Just det, idag ska vi prata om djur. Vilka djur?

(Barnens svar).

Lär dig förstå innebörden av gåtor.

Förstärk det allmänna begreppet vilda djur.

    Aktivitet (huvudsak)

Pedagog:

Killar, medan vi löste gåtor letade vi efter leksaker. Nu ska kaninen och jag se vem av er som var mest uppmärksam?

    Var var leksaksigelkotten? (under stolen)

    Var var leksaksräven? (i garderoben)

    Var var nallen? (mellan bilar)

    Var var leksaksekorren? (under det målade trädet)

    Var var leksakskaninen? (i en docksäng)

    Var var leksaksmusen? (mellan blommor, på fönsterbrädan)

Träna i korrekt och medveten användning av prepositioner med rumslig betydelse (i, under, mellan).

Dynamisk paus.

Spel "Var vi var - vi kommer att berätta vem vi träffade - vi kommer att visa dig."

Barn reser sig upp i en runddans. De säger orden "Var vi var - vi ska berätta för dig vem vi träffade - vi ska visa dig."

Vi var i skogen, under en buske..... (i ett träd, i ett hål, i en håla, i en glänta).

Vem såg du? Barn svarar och visar (avbildar ett djur).

Hare.... (ekorre, räv, björn, mus)

Inställning för högt, tydligt tal, korrekt uttal av ljud.

Stärk artikulationsapparaten, uttal ord klart och tydligt

Att skriva en berättelse baserad på leksaker.

Läraren uppmärksammar schemat för att komponera berättelsen.

Tillhandahåller ett prov vid behov.

Idrottsminut
Kaninen gick ut på en promenad. (går på plats)
Vinden började avta.
Den lilla kaninen är trött -
Vill gömma sig i buskarna. (Knäböj)
Här hoppar han nerför backen,

(Hoppar på plats)
Springer in i den gröna skogen
Och rusar mellan stammarna,
Bland gräset, blommor, buskar.

Odla vänskapliga relationer.

    Sista etappen

Barn analyserar vems berättelse de gillade mest, varför?

Tack till alla! Och det är dags för kaninen att gå hem till skogen.

Bibliografi:

    Ushakova O.S., Strunina E.M. Talutveckling hos barn 4-5 år. - S.52

Självanalys av NOD-organisationen:

En frontallektion om talutveckling i mellangruppen i ämnet "Berättande av en uppsättning leksaker" hölls den 18 januari 2017.

På huvudstadiet av GCD användes följande: gåtor om skogsdjur, en sökning efter leksaker, spelet "Där vi var - vi kommer att berätta för dig, vem vi träffade - vi kommer att visa dig," sammanställa en berättelse baserad på leksaker.

Organisationsformer: svar på frågor, gåtor, spel, samtal. Betyder: leksaker.

En dynamisk paus och en fysisk träning fungerade som ett sätt att eliminera överbelastning i lektionen.

Tidsbestämmelserna har uppfyllts.

GCD översiktsplan

genomförs i den sekundära gruppen nr 6 MBDOU dagis nr 34 "Rodnichok",

sammanställd av Abdullina Irina Vagizovna

GCD-tema:I. Bianchi "Första jakten"

Syftet med GCD: Att introducera förskolebarn till fåglar, lära ut observationsförmåga, utveckla minne, tal och förmågan att svara på frågor.

Utrustning (visuellt material): verkets text, illustrationer till texten, flanellgraf, bilder med huvudpersonerna, papper, färgpennor.

GCD-plan:

Förstadium

Kontrollerar beredskapen för lektionen.

Motivationsproblematisk (förståelsestadiet)

Uppdatering (vad är känt, vad vi ska studera).

Skapa en spelsituation.

Aktivitet (huvudsak)

Bekantskap och studier av nytt material

(kontrollera förståelse, konsolidering, generalisering, systematisering)

    Läser en saga.

    Samtal och diskussion.

    Idrottsminut.

    Fågelteckning.

Sista etappen

Reflektion över mål, aktiviteters innehåll, emotionellt tillstånd hos barn (vilka nya saker de lärde sig, vilka nya ord de lärde sig, hur de lärde sig dem, vad de gillade, vad som var svårt).

Sammanfattande.

GCD flytta:

(sekvens) av aktiviteter

Metodisk motivering

    Motiverande-problematisk

(förståelsestadiet)

Pedagog:

Idag, killar, vill jag presentera er för Vitaly Bianchis verk "The First Hunt".

Målinställning.

    Aktivitet (huvudsak)

Läsning sagor av V. Bianchi "Den första jakten".

Att lära känna arbetet.

Avläsningen åtföljs av visning av illustrationer på flanellgraf.

Samtal och diskussion om sagan.

Frågor till barn:

    Vilka djur stötte valpen på under jakten?

    Vilka fåglar lärde valpen känna?

    Varför kände inte valpen igen Bittern?

    Var gömde hon sig? (i vassen)

    Varför såg inte valpen Udot?

    Hur ser Udot ut?

    Hur ser han ut? (på en brokig fläck)

    Var gömde Whirlwind sig?

    Varför var valpen rädd?

Lär observationsförmåga, utveckla minne, tal, förmåga att svara på frågor

Fysisk träningsminut:

Stork, stork, långbent,

Visa mig vägen hem.

Storken svarar:

Stampa din högra fot

Stampa din vänstra fot

Återigen - med höger fot,

Återigen - med vänster fot.

Då kommer du hem

Ritning av fåglar som valpen träffat (valfritt och efter barnens val).

    Sista etappen

Sammanfattande.

Frågor till barn:

Vilket arbete träffade vi idag?

Vem är sagans huvudperson?

Gillade du sagan?

Reflexion.

Självanalys av NOD-organisationen:

En frontlektion om bekantskap med fiktion i mellangruppen om ämnet "Att läsa V. Bianchis saga "Den första jakten" hölls den 20 januari 2017.

Tempot på lektionen är medelmåttigt.

Lektionens struktur och innehållet i materialet för varje steg i lektionen väljs med hänsyn till barnens åldersegenskaper mellangruppen.

På huvudstadiet av GCD användes följande: läsa en saga, arbeta med en flanellgraf, samtal och diskussion, fysisk fostran, rita en fågel.

Under lektionen använde vi följande tekniker och undervisningsmetoder: verbala, visuella, kognitiva, spel.

Organisationsformer: svar på frågor, samtal, diskussion, konstnärlig verksamhet.

Media: verkets text, illustrationer till texten, flanellgraf, bilder med huvudpersonerna, papper, färgpennor.

Under hela lektionen visade barnen en hög grad av kognitiv aktivitet. När de svarade på frågor var de uppmärksamma på andra barn.

Den känslomässiga atmosfären i klassen är positiv.

Under GCD slutfördes de planerade målen och målen.

Barnen har bemästrat materialet till fullo.

Tidsbestämmelserna har uppfyllts.

Veckans ämne: "The World of Objects"

"Föremål runt omkring oss (disk, möbler, hushållsartiklar)"

GCD disposition för talutveckling,

genomförs i den sekundära gruppen nr 6 MBDOU dagis nr 34 "Rodnichok",

sammanställd av Abdullina Irina Vagizovna

GCD-tema:

GCD:s mål och mål:

Pedagogisk:

    lära barnen att noggrant undersöka bilden, förstå dess innehåll och svara på frågor med fullständiga svar;

    lära barn att komponera en novell, bestående av flera meningar, som återspeglar bildens innehåll;

    fortsätt att lära barn att utföra kreativa uppgifter: välj definitionsord och handlingsord för orden: snö, vinter, frost, snöflinga;

    fixa namnen på vinterkläder;

    stärka förmågan att lösa gåtor;

    aktivera ordboken.

Pedagogisk:

    utveckla barns uppmärksamhet, minne, logiskt tänkande, kreativ fantasi;

    utveckla handmotoriken, en känsla för rytm och förmågan att röra sig i takt med poetiska linjer.

Pedagogisk:

    att odla en kärlek till den inhemska naturen, för den ryska vintern.

Utrustning (visuellt material): målning "Tanya är inte rädd för frost" (serien "Vår Tanya", författare O.I. Solovyova); docka i vinterkläder, bildpresentation "Vintermysterier".

GCD-plan:

Förstadium

Kontrollerar beredskapen för lektionen.

Motivationsproblematisk (förståelsestadiet)

Uppdatering (vad är känt, vad vi ska studera).

Skapa en spelsituation.

Aktivitet (huvudsak)

Bekantskap och studier av nytt material

(kontrollera förståelse, konsolidering, generalisering, systematisering)

    Samtal om vinterkläder

    Tittar på och pratar om tavlan

    Att skriva en berättelse

    Idrottsminut

    Didaktiskt spel "Winter Riddles"

    Lexiko-grammatisk övning "Välj tecknen"

    Lexiko-grammatisk övning "Välj en handling"

Sista etappen

Reflektion över mål, aktiviteters innehåll, emotionellt tillstånd hos barn (vilka nya saker de lärde sig, vilka nya ord de lärde sig, hur de lärde sig dem, vad de gillade, vad som var svårt).

Sammanfattande.

GCD flytta:

(sekvens) av aktiviteter

Metodisk motivering

    Motiverande-problematisk

(förståelsestadiet)

Pedagog:

Barn, idag kom en gäst till vår grupp, och ni kommer att få reda på vem hon är från dikten som jag ska läsa för er.

Läser ett utdrag ur Z. Alexandrovas dikt "Tanya and the Top."

Möt vår Tanya -

Hon är nu inne på sitt fjärde år.

Tanya kommer att gå upp tidigt på morgonen,

Och hon ska gå en promenad.

Organisera barns uppmärksamhet.

Överraskningsmoment.

    Aktivitet (huvudsak)

Pedagog:

Vår Tanya gör sig redo att gå ut. Vad ska hon ha på sig för att hålla sig varm?

(Barn namnger klädesplagg, läraren visar de namngivna plaggen och ställer frågor).

Frågor till barn:

    Vad är det här för kappa? (vinter, varm, päls).

    Vilken färg?

    Vilken hatt?

    Vilken typ av jacka (tröja)?

    Vilken halsduk? etc.

    Vad pratar vi om - fluffigt, lurvigt, mjukt? (krage).

    Vintervarm...(rock).

    Gul stickad...(mössa).

    Röd stickad varm yllejacka.

    Vad är en halsduk till för? (att knyta den runt halsen, så den är varm, så att den inte blåser, så att du inte blir sjuk).

Aktivering och berikning av ordförrådet.

Fixa namnen på vinterkläder.

Pedagog:

Vår docka Tanya klädde sig varmt och gjorde sig redo för att gå ut på en promenad.

Läraren visar bilden.

Barn tittar på den och svarar på frågor.
Frågor:

    Vem är på den här bilden? (Flickan Tanya).

    Var går Tanya? Vad gör hon? (Barnens svar).

    Vilken tid på året visas på bilden?

    Varför tror du att det är vinter?

    Titta på snön och berätta hur den är? (vit, fluffig, kall, mjuk, glänsande, ren).

    Hur kan man säga om vintern, hur är den? (snöigt, frostigt, kallt).

    Hur är Tanya klädd? (värma).

    På det... (kappa, mössa, halsduk, vantar, filtstövlar).

Barn beskriver kläder.

Pedagog:

Titta noga på bilden igen och berätta var Tanya går, vad gör hon, vad leker hon? (Barnens svar).

Lär barnen att noggrant undersöka bilden, förstå dess innehåll och svara på frågor med fullständiga svar.

Pedagog:

Låt oss prata om Tanya igen.

En frostig vinterdag Tanya... (gick ut på en promenad). Hon tog med sig ...(hinkar). Tanya klädde sig varmt. på henne ...(pälsmössa, vinterkappa, filtstövlar). Ramlade på Tanjas vante (snöflinga - ljus, vit, vacker). Det är kallt ute, men Tanya ...(inte rädd för frost).

Berätta nu för mig om Tanya utan min hjälp. Vem vill berätta?

(Barnens svar).

Lär barnen att komponera en novell, bestående av flera meningar, som återspeglar bildens innehåll.

När läraren utvärderar berättelser berömmer läraren de barn som inkluderade följande definitioner i sina berättelser: vit, fluffig (snö), snöig, kall (vinter).

Pedagog:

Och nu ska vi alla klä oss varmt och gå en promenad tillsammans med dockan Tanya (imitation: sätta på ytterkläder, gå sedan ut på mattan).

Fysisk utbildning "Walk"
Det är kallt och blåsigt ute,

Barn går på gården

Händerna gnuggas

Händerna varma

Så att dina fötter inte blir kalla,

lite grann
Vi är inte rädda för frost,

Vi dansar glatt.

Didaktiskt spel "Winter Riddles" (bildpresentation)
Barn, låt oss visa dockan Tanya hur du kan lösa "vinter"-gåtor och välja definitionsord och handlingsord för svaren.

(Läraren gör gåtor om snö, vinter, frost och barnen gissar).

Stärka förmågan att lösa gåtor.

Fortsätt att lära barn att utföra kreativa uppgifter: välj definitionsord och handlingsord för orden: snö, vinter, frost, snöflinga.

Lexiko-grammatisk övning "Välj tecknen."

    Hur är vintern? (kallt, frostigt, snöigt, glatt).

    Vilken typ av snö? (vit, fluffig, mjuk, ren, glänsande).

    Vilken typ av frost? (stark, arg, stark, svag).

    Vilken snöflinga? (lätt, taggig, öm, kall, vit, vacker, mönstrad, snidad).

Berikning av ordboken.

Fortsätt att lära barn att utföra kreativa uppgifter: välj definitionsord för orden: snö, vinter, frost, snöflinga.

Lexiko-grammatisk övning "Välj åtgärder"

    Vad gör snö? (går, faller, snurrar, flyger, knarrar).

    Vad gör frost? (nyper, spricker, biter, drar).

    Vad gör Snowflake? (flyger, går ner, faller, snurrar, smälter).

Berikning av ordboken.

Fortsätt att lära barn att utföra kreativa uppgifter: välj handlingsord för orden: snö, vinter, frost, snöflinga.

    Sista etappen

I slutet av lektionen tackar Tanya-dockan barnen för deras intressanta berättelser och berömmer dem för att de har gjort ett bra jobb. Läraren uppmanar barnen att klä sig varmt efter lektionen, ta med sig Tanya-dockan på en promenad och hejdåsläde henne.

Utvärdering för arbete i klassen, beröm.

Bibliografi:

    Agapova I.A., Davydova M.A. Bästa spelen och underhållning med ord, 2008

    Alexandrova Z. "Tanya och toppen"

    Gerbova V.V. Talutveckling på dagis. Mellangruppen. – M.: Mozaika-Sintez, 2016. – S.50.

    Lysakov V.G. 1000 gåtor, 2006

    Ushakova O.S., Strunina E.M. Talutveckling hos barn 4-5 år. - P.55.

Självanalys av NOD-organisationen:

En frontallektion om talutveckling i mellangruppen om ämnet "Komponera en berättelse baserad på målningen "Tanya är inte rädd för frosten" hölls den 25 januari 2017.

GCD-ämne: Sammanställning av en berättelse baserad på målningen "Tanya är inte rädd för frost"

Tempot på lektionen är medelmåttigt.

Lektionens struktur och innehållet i materialet för varje steg i lektionen väljs med hänsyn till åldersegenskaperna hos barn i mellangruppen.

På huvudstadiet av GCD användes följande: ett samtal om vinterkläder; titta på och prata om målningen; skriva en berättelse, fysisk utbildning; didaktiskt spel"Vintermysterier"; lexikal och grammatisk övning "Välj tecknen"; lexikal och grammatisk övning "Välj handling."

Vid genomförandet av lektionen användes följande undervisningstekniker och metoder: verbalt, visuellt, kognitivt, spel.

Organisationsformer: svara på frågor, samtal, diskussion, titta på en bild, gåtor.

Medium: målning "Tanya är inte rädd för frost" (serien "Vår Tanya", författare O.I. Solovyova); docka i vinterkläder, bildpresentation "Vintermysterier".

En fysisk träningssession fungerade som ett sätt att eliminera överbelastning under lektionen.

Under hela lektionen visade barnen en hög grad av kognitiv aktivitet. När de svarade på frågor var de uppmärksamma på andra barn.

Den känslomässiga atmosfären i klassen är positiv.

Under GCD slutfördes de planerade målen och målen.

Barnen har bemästrat materialet till fullo.

Tidsbestämmelserna har uppfyllts.

GCD översiktsplan

att bekanta sig med skönlitteratur,

genomförs i den sekundära gruppen nr 6 MBDOU dagis nr 34 "Rodnichok",

sammanställd av Abdullina Irina Vagizovna

GCD-tema:TILL. Chukovsky "Fedorinos sorg."

Syftet med GCD:

    Hjälp barnen att komma ihåg namnen och innehållet i K. Chukovskys sagor.

GCD-uppgifter:

Utrustning (visuellt material): sagotext; illustrationer till en saga; bilder på fat, tråg, tråg, kar, baljor, etc., igelkott, björn, skalbagge, flanellgraf.

GCD-plan:

Förstadium

Kontrollerar beredskapen för lektionen.

Motivationsproblematisk (förståelsestadiet)

Uppdatering (vad är känt, vad vi ska studera).

Skapa en spelsituation.

Aktivitet (huvudsak)

Bekantskap och studier av nytt material

(kontrollera förståelse, konsolidering, generalisering, systematisering)

    Introduktion av en saga (läsning)

    Utbyt intryck om vad du hört

    Spelet "Dishes"

    Idrottsminut

    Gåtor om disk

    Samtal baserat på en saga

Sista etappen

Reflektion över mål, aktiviteters innehåll, emotionellt tillstånd hos barn (vilka nya saker de lärde sig, vilka nya ord de lärde sig, hur de lärde sig dem, vad de gillade, vad som var svårt).

Sammanfattande.

GCD flytta:

(sekvens) av aktiviteter

Metodisk motivering

    Motiverande-problematisk

(förståelsestadiet)

Gåtor baserade på namnen på sagor:

Kaniner och ekorrar är glada,

Pojkar och flickor är glada,

De kramar och kysser klumpfoten:

Tja, tack morfar för solskenet."

("Stulen sol")

Mössen fångade katten

De satte mig i en råttfälla...

("Förvirring")

Eldflugorna kom springande,

Ljus tändes -

Det blev kul

Det är bra!

("Fly Tsokotukha")

Läraren visar omslag till böcker eller illustrationer till Chukovskys sagor, läser utdrag ur verken och hjälper till att komma ihåg namnet på den eller den sagan och hur den slutar.

    Aktivitet (huvudsak)

Läraren påminner barnen om att alla dessa sagor skrevs av K.I. Chukovsky.

Och sagan "Fedorinos sorg" skrevs också av farfar Korney.

Läraren läser en saga.

Introducera sagan "Fedorinos sorg".

Ger barn möjlighet att utbyta intryck.

Pedagog:

Killar, vem tyckte att något i sagan var särskilt roligt?

Läraren läser upp de stycken han gillade, inklusive avsnittet som läraren gillade.

Lär dig förstå verkets innehåll, dess humoristiska innebörd.

Spelet "Dishes"

Läraren bifogar bilder på flanellografen och ber att ta bort de som inte hör till disken.

Stärka förmågan att korrekt namnge redskap och ett allmänt koncept.

Idrottsminut.

Här är en stor tekanna i glas, ("blåsa upp" magen, en hand på bältet),

Mycket viktigt, som en chef.

(den andra är böjd som en näsa)

Här är porslinsmuggarna,

(knäböj).

Mycket ömtåliga, stackars saker.

(händerna på bältet)

Här är porslinsfaten,

(snurra),

Bara knacka så går de sönder.

(rita en cirkel med händerna).

Här är silverskedarna

(sträck ut, knäpp händerna ovanför huvudet).

Här är en plastbricka -

Han gav oss disken.

(gör en stor cirkel).

Psyko-emotionell och fysisk lindring.

Pedagog:

Killar, gissa gåtorna.

Vi häller kompott i den,

Låt oss dricka te från det,

juice, kvargmjölk,

vad är detta..... (kopp).

Jag står alltid under koppen,

Jag låter inte teet rinna ut.

En båt flyter på min tallrik,

Jag stoppade matbåten i munnen.

Saga samtal:

    Vem handlar historien om?

    Vad hette huvudpersonen? (Fedora Egorovna).

    Vilket djur blev rädd och spärrade upp ögonen? (Get).

    Hur hoppade tallrikarna? (Som ekorrar).

    Vilka rätter lämnade Fedora?

    Varför tror du att de gick?

    Vad gjorde Fedora i slutet av sagan?

    Återvände disken till Fedora?

    Hur ska vi behandla maträtter och saker?

Aktivera verb i tal.

    Sista etappen

Vilket verk läste vi idag?

Gillade du sagan?

Vad gillade du mest med sagan?

Reflektion av mål, innehåll i aktiviteter, känslomässigt tillstånd hos barn.

Bibliografi:

    Golitsyna N.S. Sammanfattningar av komplexa tematiska klasser. Mellangruppen. Integrerad strategi. – M.: Förlaget ”Scriptorium 2003”, 2013. – S.109.

    Gerbova V.V. Talutveckling på dagis. Mellangruppen. – M.: Mozaika-Sintez, 2016. – S. 53.

Självanalys av NOD-organisationen:

En frontallektion om bekantskap med fiktion i mellangruppen om ämnet "Att läsa K. Chukovskys saga "Fedorino Grief"" hölls den 27 januari 2017.

Tempot på lektionen är medelmåttigt.

Lektionens struktur och innehållet i materialet för varje steg i lektionen väljs med hänsyn till åldersegenskaperna hos barn i mellangruppen.

På huvudstadiet av den pedagogiska aktiviteten användes följande: bekantskap med en saga (läsning), dela intryck av vad som hördes, spelet "Dishes" (att arbeta med en flanellograf), fysisk utbildning, gåtor om maträtter och ett samtal om sagan.

Vid genomförandet av lektionen användes följande undervisningstekniker och metoder: verbalt, visuellt, kognitivt, spel.

Organisationsformer: svar på frågor, samtal, diskussion, spel.

Media: sagotext; illustrationer till en saga; bilder på fat, tråg, tråg, kar, baljor, etc., igelkott, björn, skalbagge, flanellgraf.

En fysisk träningssession fungerade som ett sätt att eliminera överbelastning under lektionen.

Under hela lektionen visade barnen en hög grad av kognitiv aktivitet. När de svarade på frågor var de uppmärksamma på andra barn.

Den känslomässiga atmosfären i klassen är positiv.

Under GCD slutfördes de planerade målen och målen.

Barnen har bemästrat materialet till fullo.

Tidsbestämmelserna har uppfyllts.

Utvecklingen av tal hos ett litet barn (1-3 år) är ett mycket viktigt steg för att bemästra sitt modersmål. Barnets tal utvecklas inte bara snabbt, det bildas. Därför är det särskilt viktigt att hjälpa ett barn att utveckla tal under denna period. Korrekt organiserad talkommunikation och talklasser stimulerar inte bara barnets talutveckling, utan hjälper också till att kompensera för eventuella störningar, till exempel en eftersläpning i talutvecklingen.

Hur bestämmer man nivån på en babys talutveckling?

Majoritet moderna föräldrar inse vikten av att utveckla ett barns tal och övervaka svartsjukt hur barnet talar. Detta manifesteras främst genom att jämföra barnets talutvecklingsnivå med hur hans kamrater talar. Det är bra om barnet talar villigt och ganska förståeligt. Men om ett barn talar väldigt lite, är så oförståeligt att det är omöjligt att förstå honom, eller är helt tyst, oroar detta hans nära och kära allvarligt.

Men för att bestämma utvecklingsnivån för ett barns tal räcker det inte att jämföra hans tal med hur hans kamrater talar. För att avgöra om ett barns tal motsvarar åldersstandarder används tabeller över dynamiken i talutvecklingen. Denna typ av information är allmän egendom och ger en allmän uppfattning om stadierna av talbildning hos ett barn - i vilka perioder nynnande, babblande, första ord och fraser förekommer, hur hans passiva gradvis utvecklas (vad barnet förstår, men talar ännu inte själv) och aktivt ordförråd (vad barnet förstår och använder i sitt eget tal). Genom att noggrant testa ditt barns tal kan du identifiera luckor i dess utveckling.

Skapa en utvecklingsmiljö

För att ett barns tal ska utvecklas är det nödvändigt att skapa gynnsamma förhållanden. Det viktigaste är att prata med barnet så mycket som möjligt, eftersom talet bygger på imitation - att upprepa ord och fraser efter en vuxen. Tal bör ständigt omge barnet han bör "bada" i tal. För att göra detta kommenterar den vuxne alla vardagliga situationer, rutinstunder och andra händelser i barnets liv.

Till exempel, tvätta: ”Låt oss öppna kranen. Så här är tvålen Låt mig hjälpa dig. Låt oss tvätta bort tvålen - så här. Låt oss tvätta ditt ansikte med vatten det här var handduken och dina händer. Se hur rena de har blivit.

Kanske kommer en sådan konstant konversation med barnet initialt att orsaka vissa svårigheter för vuxna och kommer att kräva en förändring i kommunikationsstil och beteende. Men som erfarenheten visar är detta en fråga om träning: om det finns en önskan och tillräckligt med uthållighet kan en vuxen med tiden lära sig att kommunicera med barnet mer konstruktivt utifrån barnets talutveckling. Samtidigt, med erfarenhet kommer en "känsla av balans": du måste prata konstant, men inte överdriva det och inte vara för mångsidig, tala med normal volym, enkla fraser och bara rakt på sak.

Talutvecklingsklasser

Genom att ta en aktiv ställning när det gäller utvecklingen av barnets tal, bör föräldrar, förutom rik verbal kommunikation, organisera regelbundna klasser om utvecklingen av barnets tal. Naturligtvis kommer detta att kräva specialutbildning och ny kunskap.

I utvecklingen av ett barns tal kan två huvudriktningar särskiljas - utvecklingen av förståelse av tal och utvecklingen av barnets eget aktiva tal. Dessutom är det nödvändigt att ägna tillräcklig uppmärksamhet åt sådana ytterligare arbetsområden som utvecklingen av andning och hörsel, imitation och finmotorik.

Observera att klasser om talutveckling inte bara är användbara, utan nödvändiga för alla barn - både normalt utvecklande (i det här fallet kommer sådana klasser att stimulera alla aspekter av barnets utveckling), och barn som har en försenad talutveckling (i detta fall) fall är det möjligt att framgångsrikt kompensera för förseningen innan barnet fyller fyra år), såväl som för barn med logopedproblem som är systemiska till sin natur - allmän talunderutveckling etc. (i detta fall i tidig ålder du kan studera enligt det system som beskrivs här, och i framtiden organisera specialklasser med logoped).

Utveckling av talförståelse

Låt oss titta närmare på arbetet med att utveckla talförståelse. Först och främst innebär detta arbete ackumulering passiv ordbok, inklusive olika delar av tal - substantiv, verb, adjektiv och adverb. Samtidigt arbetar man inte bara med ord utan också på fraser. För att göra det tydligare vad vi pratar om tillhandahåller vi en ungefärlig ordbok med ord som rekommenderas för memorering efter ämne. Observera: för memorering erbjuds barnet endast de ord som betecknar välbekanta föremål, handlingar, fenomen och förhållanden som han ständigt möter i livet. Vardagsliv vad han kan observera, vad han kan agera med, vad han känner.

Ämnesordbok: leksaker ("boll", "kub", "bil", etc.), kroppsdelar ("ben", "armar", "huvud", "ögon", etc.), kläder och skor ("hatt" ", "halsduk", "jacka" etc.), hus och lägenhet ("hus", "dörr", "slott", "trappa", "rum" etc.), möbler ("bord", "stol" ", "soffa", "säng" etc.), grönsaker och frukter ("kål", "potatis", "morot", "apelsin", "banan", "äpple" ", etc.), husdjur och deras ungar ("ko/kalv", "häst/föl", "gris/gris" etc.), vilda djur ("varg", "räv", "hare" etc.) osv.

Verbordbok: barnets egna handlingar ("går", "sitter", "står", "springer", "hoppar" etc.), namn på handlingar som utförs av personer nära barnet ("läser", "skriver, " "raderar" etc.) osv.

Adjektiv, adverb: namn på färger ("gul", "röd", "blå", "grön", etc.), namn på några förnimmelser och tillstånd ("söt", "salt", "kall", "het" , "smärtsamt", "gott", etc.), namn på vissa begrepp ("stort", "litet"; "många", "små", etc.).

Den föreslagna ordboken är inte en strikt rekommendation, men den ger en allmän uppfattning om i vilka riktningar man bör arbeta för att utveckla ett barns förståelse av tal. Det är snarare en grund som nya ord och nya ordgrupper ständigt kommer att byggas på.

Samtidigt innebär arbetet med en ordbok att både klargöra innebörden av ord som redan är bekanta för barnet och att introducera nya ord. Arbetet med ordboken sker både i vardagskommunikation och i särskilt organiserade spel, till exempel ”Visa rätt bild!”, ”Lyssna på gåtan, visa svaret!”, ”Hitta ett föremål efter färg” osv.

När du arbetar med en ordbok är det nödvändigt att stimulera utvecklingen av frasalt tal. För att göra detta erbjuder vi barnet att använda exempel på enkla fraser som består av ord (inklusive lätta versioner av ord) som redan är välkända för barnet. Dessa första fraser har olika funktioner - ett förslag, ett incitament, en fråga, ett faktum, till exempel: "På moroten", "Ge mig en drink", "Masha hejdå", "Danya kup-kup" , "Teddy bear top-top" , "Var är mamma?", "Vem är där?", "Här är ett stort hus", "Vad är det här?", "Det här är en röd bil", "Det här är en stor kub". ," etc. Kom ihåg att utvecklingen av frasalt tal är den viktigaste riktningen i utvecklingen av ett barns tal: frasalt tal hjälper inte bara i kommunikationen utan för allt framåt.

Utveckling av aktivt tal

Alla föräldrar vill naturligtvis att deras barn ska komma till tals så snabbt som möjligt, så att hans tal är tydligt och korrekt. Genom att utveckla ett barns aktiva tal stimulerar vi först och främst hans talimitation.

Talimitation är återgivningen efter talaren av de ljud, ord och fraser han uttalar. Talimitation av ett litet barn ser först ut som ett eko: en vuxen talar och barnet upprepar omedelbart. Med tiden uppstår möjligheten för tidsfördröjd upprepning. För att ett barns imitation av en vuxens tal ska vara meningsfullt måste talet vara nära relaterat till barnets praktiska aktiviteter. Enligt fysiologer är imitation hos människor en ovillkorlig reflex, det vill säga en medfödd färdighet. Barnet, utan att inse det, anammar talet som han hör från andras läppar.


Om ett barns tal utvecklas med en fördröjning, är det nödvändigt att utföra speciellt arbete för att aktivera behovet av att imitera en vuxens ord. Samtidigt accepteras barnets försök att tala i alla former, även om det talar oförstående och förvrängt.

Det är bättre att utveckla talimitation i intressanta spel. Till exempel springer vi runt i rummet med armarna utspridda åt sidorna - vi är "flygplan", vi flyger och surrar "Oooh!"; eller så går vi runt i rummet och "vrider på ratten" - vi är "bilar", vi kör och signalerar "Pip!"; Vi låtsas spela pipan - "Doo-doo-doo!"; eller så lägger vi dockan och sjunger låten "Bay-bye!"

Särskilt effektiv för talutveckling är tekniken att avsluta ord i bekanta barnvisor och dikter. För att göra detta pausar vi och ber barnet att avsluta det sista ordet i en diktrad eller en hel rad. Till exempel:

Birdie... (birdie),
Här är... (vatten)!
Varsågod... (smulor)
På min... (handflata)!

Tupp, tupp...
(Gyllene kam)
Titta ut genom fönstret...
(Jag ska ge dig några ärtor!)

Dessutom är det nödvändigt att utföra speciellt arbete med utvecklingen av barnets verbala ordbok, med hänsyn till följande mönster: ju fler ord - namn på handlingar i barnets tal, desto högre utvecklingsnivå av hans tal! När du utvecklar ett barns verbala ordförråd, använd först lättare versioner av ord: "top-top" - går, "kach-kach" - gungar på en gunga, "am-am" - äter, "kup-kuper" - badar, " boom” - föll och etc. För att göra det mer intressant för barnet att studera kan du välja fotografier av barnet själv och hans familjemedlemmar, där de utför några enkla, igenkännliga handlingar.

Naturligtvis är det bättre att arbeta med utvecklingen av aktivt tal med hjälp av visuella hjälpmedel - föremål, leksaker och bilder.

Hur bestämmer man dynamiken i en babys talutveckling?

Det är nödvändigt att varna att resultaten av talarbete med ett barn inte alltid visas snabbt. Oroa dig inte och ha tålamod - ofta behöver barnet en period av ackumulering av nya kunskaper och färdigheter innan han börjar använda dem aktivt. Men för att fortfarande se dynamiken i barnets talutveckling kan du föra en "talutvecklingsdagbok", där du inte bara anger nya ord och fraser som förekommer i barnets tal, utan också datumen för deras utseende. Efter att ha tittat igenom journalerna i flera månader kan du tydligt se resultatet av ditt gemensamma arbete med ditt barn.

Lycka till med ditt barns talutveckling!

Diskussion

En talutvecklingsdagbok är en cool idé! Hur kunde jag inte ha gissat direkt? Så fort vi diagnostiserade RRD arbetade vi hårt med en logoped och upprepade barnrim hemma, och vi injicerade cortex för att utveckla hjärnaktivitet. Det verkar som att allt detta tillsammans fungerar fantastiskt. Nu har de redan börjat tala i meningar. Det är väldigt häftigt att se bra resultat efter en lång väntan på normalt tal.

Alla skriver om att prata, som om föräldrar till barn med utvecklingsstörning inte pratar med sina barn. Jag studerade och pratade i det oändliga, men till slut talade barnet först efter en kur med Cortexin-injektioner. Så min åsikt är - om barnet inte pratar, gå till doktorn och studera inte bara.

Det viktigaste är att prata med ditt barn ofta och prata korrekt (slussa inte eller förvränga ord), och du kan också inkludera pedagogiska videolektioner (till exempel tittade vi ständigt på Logoskola Doma-videon)

Kommentera artikeln "Barnet talar inte? Talutveckling från 1 till 3 år: hur man studerar"

Mer om ämnet "Klasser om utveckling av barn 2-3 år":

Grupp av TIDIGT MUSIKALISK UTVECKLING för barn från 2 år. GBOU DO CDT "Strogino" Består av Guslyarov Ensemble Vesyoly Perezvon (Vinnare av International Ytterligare information och registrering för klasser via telefon 8-916-435-26-02 Anastasia Andreevna Kubareva.

Barnet talar dåligt - 3,5 år. Logopedi, talutveckling. Barn från 3 till 7. Utbildning, kost, daglig rutin, besök Vi gick igenom ett gäng konsultationer med psykologer och neurologer - alla säger enhälligt att utvecklingen är för 4-5 år, men det pratas lite, studera det, det kommer. komma.

Jag erbjuder omfattande pedagogiska aktiviteter för barn förskoleåldern, hemma hos dig. Huvudområdena för arbete med barn (2 - 3 år): utveckling av kognitiva förmågor och ämnesaktivitet, utveckling av tal och motorisk aktivitet, introduktion till musik och...

På det nya året har jag kommit på ännu mer underhållning för barn och utbildningsprogram, i dessa 2-timmarsklasser kommer ditt barn att få kunskap inom områden som: matematik, talutveckling, världen, kommer att utveckla dina sensoriska färdigheter...

Uppfostra ett barn från 7 till 10 år: skola, relationer med klasskamrater, föräldrar och lärare, hälsa, fritidsaktiviteter, hobbyer. Mycket snabbt blev detta 5 gånger i veckan i 2 - 3 timmar + tävlingar på helger + bortatävlingar i 3 -4-5-6 dagar...

Barn från 1 till 3. Uppfostra ett barn från ett till tre år: härdning och utveckling, näring och sjukdom, daglig rutin och utveckling av hushållsfärdigheter. Alla skriver om att prata, som om föräldrar till barn med utvecklingsstörning inte pratar med sina barn. Jag studerade och pratade oändligt, men...

Om barnet är 3 år och hans utveckling är 1,5 år, hur ska man hantera honom? Jag laddade ner från Internet utvecklingen av ett barn för vår ålder och yngre och jämförde vad han kunde göra och vad han inte kunde. Tja, hitta en logoped som följer med dina lektioner och konsultationer.

Barn från 1 till 3. Uppfostra ett barn från ett till tre år: härdning och utveckling, näring och sjukdom, daglig rutin och utveckling av hushållsfärdigheter. Av flera anledningar vill vi studera hemma med medverkan av vänner från sidan, men våra idéer kommer att pågå i två veckor i bästa fall.

VI ÖPPAR UTVECKLINGSKLASSER FÖR BARN från 1 till 5 år. adress Moskva, Novosibirskaya str., 11 frågor och tidsbokning per telefon Färg, form, storlek, världen omkring oss, talutveckling, utveckling av matematiska begrepp.... 2. För barn 2 - 3 år, rytmplastik.

Barn från 1 till 3. Uppfostra ett barn från ett till tre år: härdning och utveckling, näring och sjukdom, daglig rutin och utveckling av hushållsfärdigheter. – en fråga till glada mammor vars barn tjattar vid ett och ett halvt år. Vid vilken ålder började dina barn upprepa (eller försökte...

Avsnitt: Utveckling, utbildning (ytterligare klasser för barn från 2 år i sydöstra administrativa distriktet). Vart tar du dina barn till idrottsklubbar, danser, konststudior och andra statister? klasser i det sydöstra administrativa distriktet Helst Bratislavskaya tunnelbanestation, Maryino tunnelbanestation Dela koordinater och tips om var...

Klasser för ett 3-årigt barn i Kuntsevo. Allmän utveckling. Barns utbildning. Jag skulle vilja ta med henne till utvecklingsklasser (2-3 gånger i veckan), där barn lär sig läsa, räkna etc. på ett lekfullt sätt. Kanske någon vet om det finns en i Kuntsevo eller Krylatskoye...

Barn från 1 till 3. Uppfostra ett barn från ett till tre år: härdning och utveckling, näring och sjukdom, daglig rutin och utveckling av hushållsfärdigheter. De säger att sådana barn börjar prata senare. Av mina vänners erfarenhet vet jag att dagis främjar talutveckling.

Barn från 1 till 3. Uppfostra ett barn från ett till tre år: härdning och utveckling, näring och sjukdom, daglig rutin och utveckling av hushållsfärdigheter. Hur får man ett barn att prata??? Barnet är redan 1,5 år men vill inte prata! De där. Hon säger fortfarande några ord, men få och inte särskilt ofta.

Talutveckling hos ett 2,8 år gammalt barn. Berätta för mig hur ett barn kan utvecklas i denna riktning. Min dotter har pratat sedan hon var 1,5 år gammal, mycket, men... det är inte alltid tydligt, dvs hon uttalar inte riktigt många bokstäver (w, sch, l, r,...) kombinationer av bokstäver (vl, kl, etc .d.) Hur kan detta utvecklas, vad ska man göra, eller är det dags att träffa en logoped. Jag skulle vilja att det var diskret, på ett lekfullt sätt.

Avsnitt: Talutveckling. dåligt tal vid 2,9 års ålder. titta på länken, jag beskrev allt i "Barn från 1 till 3", och de rekommenderade det till mig här. Före 3 jobbade jag också mycket med honom. Nu är han 5 år gammal. Han talar bra, men jag hör fortfarande den felaktiga konstruktionen av frasen, men ungefär...

Pratar inte barnet? Talutveckling från 1 till 3 år: hur man studerar. Talutveckling för ett litet barn (1 - 3 år) är ett mycket viktigt stadium av behärskning tidig utveckling 1 år gammalt barn - Montessorimetod, ramar och inlägg och andra utvecklingshjälpmedel.

Talar inte?. Logopedi, talutveckling. Barn från 3 till 7. Utbildning, kost, daglig rutin, besök dagis och relationer med pedagoger Den beskriver hur talutvecklingsnivån ska vara vid vilken ålder, och det finns rekommendationer om hur man studerar.

Sådana aktiviteter hjälper först och främst barnets ALLMÄNNA UTVECKLING: utvecklingen av hans emotionalitet, konstnärliga smak, utvecklingen av musikalitet och kreativitet; utveckla ett gehör för musik, musikaliskt minne, hörseluppfattning, rytmkänsla, lära...

Pratar inte barnet? Talutveckling från 1 till 3 år: hur man studerar. Talutveckling hos ett 2,8 år gammalt barn. Berätta för mig hur ett barn kan utvecklas i denna riktning. De sa helt korrekt till dig att fram till 4 års ålder (eller till och med 5) arbetar de i allmänhet inte med barn för att göra ljud.

Introduktionslektion om talutveckling för barn i åldrarna 5-7 år

PLANEN

Syftet med lektionen

Uppgifter

tal, minne, uppmärksamhet, fantasi, fonemisk

hörsel, rörelserytm.

Förstärk begreppen hos barn: "ljud" , "brev" , vet deras skillnader.

1. Hälsning, introduktion

2. "Magisk boll"

3. Spel för uppmärksamhet "Nämn din granne"

4. Danssketch "Ge rörelse"

5. Sagan om den stygga tungan och älvan om det korrekta talet. Briefing

6. Grafisk diktering

7. Spelet "Nål och tråd"

8. Fingergymnastik "Slott"

9. Bollspel: "Ge mig tillbaka vokalljudet" . Identifiera konsonanten

10. Utomhuslek "Land-vatten"

11. Didaktiskt spel "Samla ordet"

12. D/I "Stavelserna blandas ihop"

13. Brev från Fairy of Correct Speech

14.Applique: skapa en magisk blomma Rechtsvetik

15. Upprepning av hemligheterna bakom korrekt och vackert tal

16. Farväl, tacksamhet

17. "Varma handflator"

Ämne: Introduktionslektion. Talutveckling.

Sammanfattning av en introduktionslektion om talutveckling för barn i åldrarna 5-7 år

Syftet med lektionen- locka barns uppmärksamhet på tal. Visa barn vilken roll korrekt tal spelar för en person och varför det behöver utvecklas.

Uppgifter: - introducera barn för varandra

Skapa en atmosfär av gruppförtroende och acceptans

Att bilda begreppet korrekt, vackert tal

Utveckla uppmärksamhet, dialogiskt tal, uttrycksförmåga

tal, minne, fantasi, fonemisk

hörsel, rörelserytm.

Odla vänlighet, lyhördhet, förmågan att lyssna och höra tal.

Förstärk begreppen hos barn: "ljud" , "brev" , vet deras skillnader.

Träna på att komponera stavelser och ord.

Utveckla grov- och finmotorik och lär barnen att navigera i rymden.

Upprepa applikationen.

1.Hälsningar, bekantskap (Låter dig förena barn, skapa en atmosfär av gruppförtroende och acceptans.)

För att göra det lättare för oss att kommunicera, låt oss stå i en cirkel

Snälla berätta för mig vad är det första folk gör när de träffas? BARNENS SVAR.

Det stämmer, VAR FRISK! Vad betyder "HÄLSA"? BARNENS SVAR.

Att säga hej betyder att önska dig hälsa! Låt oss önska alla runt om i världen god hälsa! Säg efter mig: (välkomstritual).

Hej, gyllene sol! (alla höjer sina händer och sänker dem sedan).

Hej blå himmel! (alla höjer sina händer och sänker dem sedan).

Hej världen! (sprider ut sina armar)

Och hej jag!

Hej mina vänner! (hålla händer)

Barn sitter på stolar i en cirkel

2. "Magisk boll" . Med utgångspunkt från läraren, lindar alla en sträng av en boll runt fingret, uttalar hans namn som han tycker om att bli kallad, och skickar bollen till barnet som står (sittande) till vänster om honom, tills bollen återvänder till läraren. (Fokusera barns uppmärksamhet på enhet, sammanhållning, ett lag, VI ÄR TILLSAMMANS)

3. Namnge din granne

Säg namnet på grannen som sitter till höger om dig

4. Danssketch "Ge rörelse"

Deltagarna står i en cirkel. Glad musik spelas. Ledaren börjar dansen och utför några liknande rörelser i 15-20 sekunder. Resten upprepar dessa rörelser. Sedan ger ledaren med en nickning ett tecken till ett av barnen att fortsätta röra sig i takt med musiken, som i sin tur skickar detta direkt vidare till nästa - och så vidare i en cirkel.

Om du är en bra vän, gör det här (Klapp klapp)

Om du är en bra vän, om du är en bra vän, om du är en bra vän, gör då detta (Klapp klapp)

Om du är en glad vän, gör då detta (barnet visar en valfri rörelse, resten upprepar)

5.Saga. Killar, idag ska jag berätta en intressant historia. Sitt bekvämt och förbered dig på att lyssna noga. Sagan heter "Sagan om den stygga tungan".

En gång i tiden bodde en flicka Masha. Hon var en vacker flicka, snäll och lydig. Men problemet är att flickans tunga inte lydde henne, hon ville inte uttala ljud och ord korrekt. Och därför hände olika problem med flickan.

En tjej går ut på en promenad, killarna kallar henne för att leka kurragömma: "Masha, kom och lek med oss." Och hon sa till dem: "Fefeas", som betyder "nu." Och barnen tror att flickan inte vill leka med dem och springer iväg. Flickans mamma ringer: "Masha, låt oss gå på cirkus." Flickan svarar: "Kaffe", vilket betyder "naturligtvis." Och mamma tror att Masha leker och tar inte med Masha till cirkusen.

Pappa föreslår: "Vill du ha lite choklad?" flickan svarar: "Osen hofu", vilket betyder "jag vill verkligen", och pappa tror att Masha har rinnande näsa och köper piller istället för choklad.

Flickan var mycket upprörd över att hennes barn och vuxna inte förstod. Jag fick reda på detta Fe av korrekt tal och bestämde sig för att hjälpa flickan - att avslöja för henne hemligheterna för hur man lär sig att tala korrekt. Hon gav henne en magisk blomma, Rechetsvetik, på vilken reglerna för vackert tal är ritade och skrivna.

Mycket snart, efter Fairys råd, lärde sig flickan att tala korrekt. Barnen på gården började bjuda Masha till sina lekar, och de vuxna började förstå vad flickan pratade om. Och Masha själv är nu alltid glad och glad och glömmer aldrig Fes hemligheter.

Det här är en sådan saga. Saga samtal:

Vem handlar historien om? (Fa av korrekt tal - förtydliga definitionen av ordet Tal)

Vad hette flickan?

Hur var hon?

Vad var flickans problem?

Vem hjälpte flickan?

Vad hände sedan?

6. Vill du lära dig hemligheterna bakom korrekt tal? Låt oss sedan åka på en resa till det vackra och korrekta talets land.

Vad kan du resa med?(barns svar) Hur kan man kalla dessa föremål med ett ord? Men du får reda på vad vi ska åka på vår resa med om du gissar gåtan:

Mitt segel fångar vinden
Och kölen skär av vågorna,
Kommer inte stoppa mig
Varken orkan eller lugn. (Segelbåt)

7. Sätt dig vid bordet. Grafisk diktering "segelbåt" . (Utveckling av grafiska representationer och orientering på ett papper).

Från startpunkten 1 cell upp, 1 vänster, 2 ner, 1 höger, 1 ner, 10 höger, 1 upp, 1 höger, 1 upp, 1 höger, 1 upp. 2 vänster, 1 ner, 3 vänster, 10 upp, 1 vänster, 1 ner, 2 vänster, 1 ner, 2 höger, 1 ner, 3 vänster, 1 ner, 1 vänster, 1 ner, 1 vänster, 1 ner, 1 vänster , 1 ner, 1 kvar. 1 ner, 2 höger, 1 ner, 3 höger, 1 ner. 4 till vänster.

Bra jobbat pojkar! Vår segelyacht är klar och nu ska vi ut på tur. (sagomusik låter)

8. Utomhuslek "Nål och tråd".

Barnen står bredvid varandra. Den första av dem - "nålen" - springer och ändrar riktning. Resten - "tråden" - springer efter honom och försöker hänga med.

Den första staden på väg är Zvukograd. Vilket enormt slott som hänger på portarna till denna stad. Låt oss försöka öppna den.

9. Fingergymnastik "Castle"

Det finns ett lås på dörren

(rytmisk sammanfogning av fingrar i ett lås),

Vem kunde öppna den?

Drog

(armarna sträcker sig åt sidorna)

Vriden

(cirkulära rörelser av fingrar bort från dig),

De knackade på

(handflatornas baser slår mot varandra)

Och de öppnade

(öppnade fingrar).

10.Vem tror du bor i staden Zvukograd? (ljud)

Vilka ljud finns det? (ljud är olika: naturljud, musik och talljud: vokaler och konsonanter)

Det finns många ljud i världen:

Prasslet av löv, stänk av vågor.

Och det finns talljud,

Vi måste känna till dem med säkerhet.

Vilka ljud kallas vokaler? (ljud som inte möter ett hinder i munnen, sträcks ut och sjungs, kallas vokaler).

Låt oss leka med ljud:

Bollspel: "Ge mig tillbaka vokalljudet" .

Fånga bollen och kasta bollen
Namnge vokalen i ordet.

(ord: lök, ost, hus, vallmo, boll, värld, mus, katt, val, rök)

11. Vilka är konsonantljuden? (mjuk och hård). Vilken färg indikerar en hård konsonant? (Blå) mjuk konsonant (grön).

Bestäm vilken konsonant, hård eller mjuk, ordet börjar med och höj signalen.

(ord: båt, bil, hand, björn, kvast, skoter, nät, is, flod.)

12.Land-vatten

Spelets deltagare står på en rad. När ledaren säger "land", hoppar alla framåt när de säger "vatten", hoppar alla tillbaka. Tävlingen hålls i högt tempo. Presentatören har rätt att uttala andra ord istället för ordet "vatten", till exempel: hav, flod, bukt, hav; istället för ordet "land" - strand, land, ö.

13. Konsolidera kunskap om bokstäver.

Före oss är Bukvograd. Vem bor här? (brev) Hur skiljer sig ljud från bokstäver? (vi hör och talar ljud, men vi ser och skriver bokstäver)

Bokstäverna på korten har spridits, och du samlar ihop dem och läser ordet

(kort för varje barn: tårta, boll, cancer, hus, redan). På baksidan Gissa kort, testa dig själv.

14. Utveckling av färdigheter för syllabisk analys och syntes.

Vi seglade med dig till Slovograd. Vem bor här? (ord). Vad är ord gjorda av? (från stavelser). Är det möjligt att mäta ett ord? Hur? (klappar - stavelser). Ju fler stavelser ett ord har, desto längre är ordet.

15. D/I ”Stavelserna blandas ihop” (stavelserna skrivs på kort). Uppgiften är att samla ord

16. Vi är i landet med korrekt och vackert tal. Var är fen som gav den magiska blomman till flickan Masha från sagan?

Titta, det är ett brev här.

"Kära pojkar! Jag är glad att välkomna dig till mitt fantastiska, magiska och mycket intressanta land med vackert och korrekt tal! Nu skyndar jag barnen till hjälp för att lära dem att tala korrekt och vackert. Och till dig har jag förberett en gåva - den magiska blomman Rechetsvetik, som hjälper till att tala korrekt, eftersom hemligheterna med korrekt tal ritas och skrivs på dess kronblad. Du behöver bara samla det och komma ihåg mina hemliga regler."

15. Ansökan. Varje barn har Rechetsvetika kronblad och ett centrum. Du måste limma kronbladen till den centrala cirkeln.

    Tala alltid vackert, djärvt och långsamt (mitten)

    Innan du pratar, tänk på vad du vill säga.

    Tala mjukt och tydligt när du andas ut. (Jag delar ut flygplan till barnen och läser tillsammans: "Vi andas ut mjukt, länge. Vi blåser ut ljudet långsamt." Sedan blåser barnen på sina flygplan.

    Hand - Vi leker med fingrarna och vi får massage.

    Öra - Vi lyssnar alltid noga

    Bok – Vi läser olika böcker, vi lär oss mycket i dem.

Nu har var och en av er en magisk blomma, Rechtsvetik, som hjälper till att tala korrekt, eftersom hemligheterna med korrekt tal ritas och skrivs på dess kronblad. Tack till alla barn.

Träna "varma handflator"

Läraren sträcker ut sin hand in i cirkeln, handflatan uppåt och uppmanar alla barn att placera sina handflator på hans handflata. Sedan, med den andra handflatan, täcker läraren barnens handflattor ovanifrån och säger att han känner värmen från alla handflattor, uppmuntrar barnen att känna värmen från sina vänners handflator.

GCD för talutveckling i mellangruppen "Forest Parcel"

Arbetsbeskrivning: Sammanfattning av direkt pedagogisk verksamhet för barn i mellangruppen "Skogspaket". Materialet kommer att vara användbart för lärare i förskolegrupper. Detta är en sammanfattning av en pedagogisk lektion för förskolebarn 4-5 år, som syftar till att generalisera och konsolidera ämnet "Vilda djur".
Mål: Utöka ordförrådet och konsolidera kunskapen om namnen på vilda djur i förskolebarn.
Uppgifter:
1. Konsolidera i tal namnen på vilda djur och deras ungar, kroppsdelar och bostäder.
2. Utveckling av tänkande utifrån beskrivande gåtor.
3. Konsolidera förmågan att komponera en berättelse med hjälp av mnemoniska tabeller.
4. Utveckling av finmotorik i fingrarna.
Integrering av utbildningsområden:”Kognition”, ”Kommunikation”, ”Konstnärlig kreativitet”, ”Socialisering”, ”Läsa skönlitteratur”.
Material för arbete:
- paket med lås, brev;
- kort som visar vilda djurs hem;
- didaktiskt spel: ”Vems svans? ”;
- motivbilder som föreställer vilda djur och deras ungar.
Preliminärt arbete: Bekantskap med vilda djur i klasser om bekantskap med omvärlden, genom utomhusspel, imitation av djurrörelser. Genomföra fingerövningar, gissa och hitta på gåtor. Pedagog: God morgon killar. I morse kom ett paket och ett brev till vår grupp. Låt oss läsa brevet.
Hej grabbar!
Vi skickar ett paket med presenter till dig. Men för att öppna den och ta reda på vem den kommer från måste du klara tester. För varje prov du klarar får du en nyckel till låset. Vi önskar dig lycka till!

Pedagog: Tja, killar, är ni redo för testet? (barns svar)
Pedagog: För att lära oss att tala vackert och korrekt måste du och jag värma upp tungan.
1. "Smile", "Fence"
Våra läppar log
De gick rakt in i mina öron.
Du försöker "Och-och-och" säga,
Visa mig ditt staket.

2. "Rör"
En elefantbebis kom för att besöka oss,
Underbart barn
Titta på elefantungen
Dra läpparna med snabeln.

3. "Smile" / "Tube"
Om våra läppar ler,
Titta - ett staket dyker upp.
Tja, tänk om svamparna är ett smalt rör,
Så vi kan spela pipan.

4. "Titta"
En efter en, en efter en
Pilarna rör sig i en cirkel.
Du slickar båda läpparna

Visa mig hur pilarna rör sig.

5. "Pendel"
Myntan rör sig i klockan:
Till vänster är en bock, och till höger är det så.
Du kan göra det här:
Tick ​​och så, tick och så?

6. "Swing"
På en rolig gunga
Tanya och Nikita satte sig.
Gungan gick ner
Och så flög de upp.
Tillsammans med fåglarna, förmodligen
De ville flyga iväg.

Pedagog: Bra gjort, du gjorde din uppvärmning bra. Så, det första testet är att gissa gåtor (om svaret är korrekt visas en bild av ett djur).
Vad är detta för skogsdjur?
Stod upp som en kolumn under en tall?
Och står bland gräset -
Öronen är större än huvudet.
Svar: hare
Vem är kall på hösten?
Går du omkring dyster och hungrig? (Varg)

Denna härliga rödhåriga
Frodig svans, vit mage,
Ett väldigt läskigt trick
Räknar kycklingarna i buren
Och det kommer att skrämma ägarna,
Han kommer omedelbart att springa iväg och rakt in i skogen.
Svar (räv)

Han sover i ett hål under den långa vintern,
Men så fort solen börjar värma upp,
På väg för honung och hallon
Ge sig av …
Svar (björn)

Jag bär en fluffig päls och bor i en tät skog.
I ett hål på en gammal ek gnager jag nötter.
Svar (ekorre)

Bra jobbat pojkar. Alla gåtor var lösta. Här är den första nyckeln till låset. Säg mig, vilka djur gissade vi gåtor om? (barnens svar). Varför heter de så? (barnens svar). Det stämmer, vilda djur lever i skogen, och var och en har sitt eget hus. Nästa test heter "Vem bor var?"

På borden finns kort med bilder på ett djur och ett hem. Barn ombeds att koppla ihop djuret och dess hem med en lina. När han slutför uppgiften ställer läraren relaterade frågor:
Var bor vargen? (I lyan)
Var bor ekorren? (I håligheten.)
Var bor räven? (I hål.)
Var bor haren? (Under en buske.)

Pedagog: Bra, vi klarade det här testet. Här är den andra nyckeln till låset. Och vårt nästa test heter "Namn det korrekt."
Barnet väljer en bild från serien "djur och deras bebisar" och säger:
Räv - räv - liten räv (rävungar)
Varg - hon-varg - vargunge (vargungar)
Björn – hon-björn – unge (ungar)
Hare - hare - liten hare (harar)
Ekorre – ekorre – baby ekorre (baby ekorrar)

Pedagog: Bra jobbat. Och för detta får vi en annan nyckel. Nu föreslår jag att du vilar lite. (fysisk minut)
Busiga djur.

Kaninen hoppar genom buskarna,
Genom träsket och över kullarna.
Ekorren hoppar på grenarna,
Svampen bärs till ekorrungar.
En björn med klumpfot går,
Han har sneda tassar.
Inga stigar, inga stigar
En taggig igelkott rullar. De hoppar på två ben och gör "öron" från sina handflator.

De hoppar med böjda armar framför bröstet.

De vaggar.

Rör dig i en halv squat, gör runda ryggar.

Pedagog: Du och jag har vilat, men det finns fortfarande ett test, och det heter "Gör en berättelse."
Barnet uppmanas att välja en bild av ett djur och använda en minnesbok för att komponera en berättelse. Barnens svar hörs.

Pedagog:Ännu ett test är över, och vi har en annan nyckel. Det sista testet som återstår är "Vems svans?"
På borden finns bilder på djur utan svans. Barnet uppmanas att hitta den önskade svansen och limma fast den, samtidigt som den namnger vems svans det är (räv, varg, ekorre, hare).
Pedagog: Killar, alla tester har blivit godkända, låt oss se vad som finns inuti paketet (de öppnar det, det finns en goding).
Pedagog: Vem tror du skickade paketet till dig? (barnens svar). Just det, skogsborna skickade presenter till dig.
Godsaker ges till barnen.



Gillade du artikeln? Dela med dina vänner!