P va t-ni farqlash.Mavzu bo'yicha nutq terapiyasi darslari: "P-t harflarini farqlash"

O'tgan xaftada,

Biz uzoq vaqt oldin ovqatlanganmiz

Va biz kuta olmaymiz,

Yana qachon yuborasiz

Bizning kechki ovqat uchun o'nlab

Yangi va shirin galoslar!

K. Chukovskiy

K.I. Chukovskiyning qanday ertaklarini hali ham bilasiz?

B - P farqlash

1-dars

Dars maqsadlari:

§ B va P tovushlarini eshitish orqali farqlashni rivojlantirish;

§ B, P tovushlarini B va P harflari bilan bog'lash qobiliyatini rivojlantirish;

§ fonemik eshitishni rivojlantirish;

§ So'zlar haqidagi bilimlarni kengaytirish;

§ e'tiborni rivojlantirish, mantiqiy fikrlash;

§ o'z-o'zini nazorat qilishni rivojlantirish.

Dars uchun material.

1. She’rda B tovushi necha marta uchraydi?

Yo aylan, yo aylan,

Biz B holda qilolmaymiz!

Shunchaki, B, yakson qilishning hojati yo'q,

Maqtan, jahl qil, yig‘la!

Katta harflar ham, kichiklar ham yo'q,

Muhimlari ham, nopoklari ham yo'q,

Ularning barchasi: A dan Z gacha -

Alfavit oilasi!

She’rda P tovushi necha marta uchraydi? Yumshoq P tovushli so'zni toping.

P - mehnatsevar,

P - qiziquvchan,

Asalari mehnatkashdek,

Plows, raqsga tushadi va qo'shiq aytadi,

U so'zlarni krep kabi pishiradi.

T. Sinitsina

Sizga eslatamiz!

B tovushi aytiladi, ovoz uning shakllanishida ishtirok etadi, vokal kordlar tebranish. Agar siz kaftingizni bo'yniga qo'ysangiz, tebranish his qilishingiz mumkin.

2. O'zingizni sinab ko'ring! Ovozlarni solishtiring:

§ Kaftingizni bo'yningizga qo'ying. Agar tebranish sezilsa, titroq qo'ng'iroq tovushi, titroq bo'lmasa, u zerikarli.

§ Quloqlaringizni kaftlaringiz bilan yoping va ovozli B va ovozsiz P tovushini ayting.

3. "Echo" o'yini. Bo'g'inlarni takrorlang:

Ba-pa, pa-ba, ba-pa-ba, pa-ba-pa, ba-pa-ba,

Nutq terapevti: So'zlarni o'qing va ular bilan hikoya tuzing. Yozing. Matndagi ikkinchi element yuqoriga ko'tarilgan harf bilan va endi ikkinchi element pastga yo'naltirilgan so'zlarni nomlang. Darsning ikkala harfi ham kelgan so'zlar bormi?

Dars 11. Harflarning farqlanishi p - t, p - t.

Maqsadlar: bolalarni harflar bilan tanishtirish P- T; harflarni tovush va belgilar bilan bog‘lashni o‘rgatish, harflarni solishtirish P- T ajratilgan, bo'g'in va so'zlarda; bolalarda bo'g'inlarni tahlil qilish va sintez qilish ko'nikmalarini rivojlantirish; ovoz tahlili, mantiqiy va xayoliy fikrlash, vizual idrok va e'tibor, qurish va qayta qurish qobiliyati.

Uskunalar: harflarning stilize qilingan tasvirlari p - t; qiz va o'g'il bola tasvirlangan mavzu rasmlari; darsning harflari turli shriftlarda yozilgan kartalar; bo'g'inlar yozilgan kartalar; albom 2.

Darsning borishi

I. Tashkiliy moment

1. Loyihalash va qayta qurish ko'nikmalarini rivojlantirish.

Nutq terapevti: Diktant ostida elementlardan harflar tuzing:

vertikal tayoqni ikkita katakchadan baland qilib chizish;

bitta hujayrani orqaga chekinish;

parallel ravishda uning yonida shunga o'xshash tayoqni chizish;

tepada ikkita parallel tayoqni shpal bilan ulang.

Bu bosh harf P;

bir katak balandlikda vertikal tayoqni chizish;

tepada ikki kvadrat kenglikdagi shpalni torting

vertikal tayoqqa tegishi uchun. Bu chop etiladigan kichik harf T.

2. Xat yozish ha - t turli xil nutq terapevtining ko'rsatmalariga muvofiq shrift. Dars mavzusini yozib olish.

Nutq terapevti: Topshiriq uchun to'plangan harflarni turli shriftlarda yozing:

qo'lda yozilgan kichik harf P;

qo'lda yozilgan bosh harf T;

Jelamskaya O.V.
o'qituvchi-nutq terapevti, Pskov, MBOU

Mavzu: n – t harflarining farqlanishi.

Tarbiyaviy:

P - t harflarini bo'g'inlar, so'zlar, iboralar, jumlalarda yozishning grafomotor mahoratini avtomatlashtirish.

P-t harflarini yozma ravishda farqlang.

Tuzatuvchi:

Fazoviy-vaqt tushunchalarini mashq qilish.

Vizual gnoz va mnesisni rivojlantiring.

Fonemik tahlil va sintezni rivojlantirish.

Diqqat, fikrlash, xotirani rivojlantirish.

Qo'llarning nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantirish.

O'z-o'zini nazorat qilish qobiliyatini rivojlantiring.

Faol lug'atni to'ldiring.

So'zlarni passiv lug'atdan faol lug'atga tarjima qiling.

Tarbiyaviy:

Ijobiy ta'lim motivatsiyasini va nutq terapiyasi mashg'ulotlariga borish istagini rivojlantiring.

Uskunalar: kompyuter, multimedia taqdimoti, tarqatma materiallar

vazifa kartalari, kesilgan harf elementlari, rangli

qalam, qalam, qalam, oyna, daftar,

harflar bilan rangli kartalar, ovozli harflar uchun kartalar

so'z tahlili, salfetkalar, elim, quyoshlar, bulutlar.

Darsning borishi.

I Tashkiliy vaqt.

1. Bolalar stollardagi kartalarga ko'ra o'z joylarini egallaydilar (ismlarining birinchi harfi).

2. Artikulyatsiya gimnastikasi. ("Nevaralar")

II Asosiy qism.

1. Dars mavzusi va maqsadini bayon qilish.

She'rlarni o'zingizga jim o'qing, keyin baland ovozda. Har bir satr boshida qaysi harf takrorlanadi. (1-slayd)

Bugun darsda p-t harflari va ularning yozilishi haqida gaplashamiz.

2. Artikulyatsiya uslubi.

P-tovushlarini yana ayting, nimani payqadingiz? (Ovoz [p] - lablar "portlaydi". Ovoz [t] - til tishlarga tayanadi).

Yozuvda bu tovushlarni qaysi harflar ifodalaydi? Ular qanday yozilganiga qarang (slayd 2,3).

3. Harflarning grafik tasviri.

Bu harflar qanday elementlardan iborat, nechta element?

Elementlardan darsimizning harflarini tuzing.

4. Daftarda ishlash.

Daftarlaringizni oching va raqamni yozing. p-t harflarini almashtirib butun qatorni yozing. Slayd 4.

5. Bo‘g‘inlarni o‘qish.

Bo'g'inlarni o'qing (muntazam, shifrlangan) 5,6-slayd.

6. Daftarda ishlash.

Men sizga juda o'ynashni taklif qilaman qiziqarli o'yin, ular skautlar deb ataladi. Men so'zlarni darsimiz harflari bilan shifrladim, qanday so'zlarni yozganimni taxmin qilishga harakat qiling. "Skautlar" o'yini. (Kartalardagi topshiriq)

IIIvorog siroII salyuIII

IIavlin zakaIII IIIiraIII

laIIka sIIIanok ​​IIIanets

IIoIII IIIolIIa haloII

ferIIIok IIlaIIIok IIoIIIok

cruIIpa IIIeIIface IIoIIIoII

Jismoniy tarbiya daqiqa.

7. Kartochkalar bilan ishlash.

So'z naqshlari va rasmlarini bog'lang. Slayd 7.

p p t t t p t t p t

8. P-T farqlanishi so'zda. Slayd bilan ishlash8.

PA yoki TA bo'g'inini kiriting, natijada olingan so'zlarni o'qing.

Ko'zlar uchun mashq.

9. So‘zlarni yasash. (9-slayd)

"Oq qayiqlar"

10. Gaplardagi P-T farqlanishi. (Kartalar bilan ishlash.)

Gaplarni o'qing. Eng ma'noli so'zlarning tagiga chizing.

* Stol ustida osilgan (stend, javon).

* Xunuk o'rdak go'zal oqqushga aylandi (uxladi, bo'ldi).

* Ko'p qavatli parom yo'lovchilarni (tort, port) ga olib bordi.

* Dadam bolalarga mazali taom (port, tort) olib keldi.

Ma'nosini tushunmagan so'zlarni ayting. (Noaniq so'zlarning talqini berilgan.)

11. Deformatsiyalangan gaplar bilan ishlash.

Ushbu so'zlardan jumlalar tuzing va ularni daftaringizga yozing.

1. qon, NikiIIIa, uIIIrom, to'ldirish3.

2. IIrochiIIIal, An3on, 2oves3b.

3. Opa-singillar, IIIanya va, Ka3ya.

III Yakuniy qism.

1. Darsning qisqacha mazmuni.

Bugun sinfda qanday harflar muhokama qilindi?

P harfi nechta elementdan iborat? Menga barmoqlaringni ko'rsat.

T harfi nechta elementdan iborat? Ko'rsatish.

2. Reflektsiya.

Stollaringizda quyosh va tomchilar bor. Bugun hamma narsani tushunganlar uchun quyoshni daftarga osongina qo'ying, qiyinchilikka duch kelganlar uchun tomchi qo'ying.

3. Bolalar faoliyatini baholash.

15 oktyabr

Maqsad: Qo'lda yozilgan p - t harflarini yozma ravishda farqlash.

Vazifalar:

Tarbiyaviy:

Yozuvda tovushlarni [P-T], p-t harflarini farqlashni o'rganing.

p, t harflarini yasash va rekonstruksiya qilishni o'rgatish.

Talabalarning stress haqidagi bilimlarini mustahkamlash, stressni joylashtirish qobiliyatini mustahkamlash.

Tuzatuvchi:

Vaqtinchalik munosabatlarni rivojlantirish, vizual fazoviy idrok, vakillik va orientatsiya.

Vizual gnoz va mnesisning rivojlanishi.

Konstruktiv faoliyatni rivojlantirish.

Lingvistik, fonemik tahlil va sintezni rivojlantirish.

Analitik va sintetik ko'nikmalarni rivojlantiring.

Imlo hushyorligini rivojlantirish.

So'z birikmalarini shakllantirish qobiliyatini rivojlantirish.

Diafragma nafas olishni rivojlantiring.

Diqqatni, vizual va eshitish xotirasini, fikrlash jarayonlarini rivojlantirish.

Analitik va sintetik faoliyatni rivojlantirish.

Qo'llarning umumiy va nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantirish.

Mushaklarning his-tuyg'ularini, tasavvurlarini va his-tuyg'ularini rivojlantirish.

O'z his-tuyg'ularingizga e'tiborni qaratish va saqlashga o'rgatish.

Tarbiyaviy:

O'z-o'zini nazorat qilish va mustaqillik ko'nikmalarini rivojlantirish.

Bir-birini tinglash va eshitish qobiliyatini rivojlantirish.

Do'stga nisbatan muloyim munosabatni tarbiyalash.

Uskunalar: qurilish uchun dantellar; mavzu rasmlari; raqamli o'lchagich; harflar bilan kartalar p – t; heceli jadvallar.

Kompyuter yordamida nutq terapiyasi sessiyasining qisqacha mazmuni taqdimotlar.

Darsning borishi.

I. Tashkiliy moment.

Salom. Sizni bugungi darsimizda ko'rganimdan juda xursandman.

Uning kartasida yozilgan narsalarni to'g'ri o'qigan kishi o'tiradi.

II. Asosiy qism.

Bugun biz juda ko'p turli xil va qiziqarli vazifalar va mashqlarni bajaramiz. Bizning asosiy vazifamiz qo'lda yozilgan harflarning o'xshashliklari va farqlarini aniqlashni o'rganishdir P Va T.

1. Harflarni vizual tahlil qilish T Va P. Ularning o'xshash va farqli tomonlarini aniqlash.

Qarang va ayting: xatning nechta "oyoqlari" bor? T ? maktubda P ?

Bu harflar qanday o'xshash? (Bir xil elementlar)

Ular qanday farq qiladi? (Bir elementni yozish - 1 tayoq)

2. Harflarni loyihalash P Va T.

(Har bir talabaning stolida harflar elementlari bo'lgan konvert bor P Va T kesishgan).

Ko'rsatmalar: Tuman, arra, yelkan, plastinka so'zlarida mos keladigan tovushni eshitib, elementlardan harf tuzing. (Talabalar stollarida - t, p, p, t)

3. Harflarni farqlash p–t bo'g'inlarda.

  • Bo'g'inlar jadvalini o'qish.

  • "Sehrli o'chirgich" o'yini.

Bir kuni sehrli o'chirg'ich xatlarni ziyorat qilish uchun keldi va ularni o'chirib tashladi P Va T ustunlar. Qarang, nima bo'ldi. Harf o'zaklari soniga qarab bo'g'inlarni o'qing.

Bo'g'inlardagi ko'ndalang chiziqlarni tiklang va barcha bo'g'inlarni yozing.

Bolalar daftarida: pu, ta, pat, pu, sen, pya, ter, ta, tet, pyo

Bo'g'inlarda qanday so'z yashiringan? (ter.)

4. Harflarni farqlash p–t so'zda.

  • So'zlarni imlo va ma'noga ko'ra solishtirish.

Darsning boshida, o'tirish uchun siz kartadagi so'zingizni o'qiysiz. Kim qaysi so'zni o'qiganini eslang. (Bolalarning javoblari: mashina, o'ram, nuqta, buyrak, to'p)

Harfga bitta tayoq qo'shmasangiz, so'zning ma'nosi qanday o'zgarishi mumkinligini ko'rib chiqaylik " T”.

Doskada karta bor " aravacha".

So'zning ma'nosini tushuntiring. (O'qituvchi "so'zidan bitta elementni olib tashlaydi" aravacha")

Qanday so'zni oldingiz? (“ Paket").

So'zning ma'nosini tushuntiring.

Sozlar " nuqta”, “buyrak”.

Xulosa: Ko'rdingizmi, bolalar, xat yozishda xato qilmaslik qanchalik muhim P Va T.

Daftarga so'zlarni yozish.

Namuna: g'ildirakli arava - paket, nuqta - buyrak

  • "Ayg'oqchilar" o'yini.

- Shifrlash kaliti yordamida so'zlarni o'qing.

So'zlarni daftaringizga yozing.

Bolalar daftarida: Sarig'i, tovus, tvorog, don, sirop, quyosh botishi, etik, dastgoh, sharf, olomon, pirat, shift, tort, dorixona, portfel.

  • Harflarning mavjudligi bo'yicha so'zlarning tasnifi p – t.

Rasmga nom bering. Qaysi tovush va qaysi harf talaffuz qilinishini aniqlang P yoki T yozish kerak.

So'zlarni ikkita ustunga yozing.

  • Harflarning joylashishini aniqlash p–t bir so'z bilan aytganda.

- Harflarning joylashishini aniqlang P Va T raqamli o'lchagich yordamida so'zlar bilan.

Har bir o‘quvchining alohida raqamlar o‘lchagichlari va bosh harflari yozilgan kartalari bor p.t.

Mavzu rasmlari: bolta, belkurak, xo'roz, shippak, bosh poyabzal.

5. Harflarni farqlash p–t gaplarda.

  • O'qishni tushunish ko'nikmalarini rivojlantirish.

Qavslar ichidan ma'noli so'zlarni tanlab, jumlalarni o'qing.

Stol ustida osilgan (javon, javon).

Xunuk o'rdak (uxlab qoldi, oqqushga aylandi).

Kema yetib boradi (pirojnoe, port).

Misha berildi (port, tort).

Dangasalardan oz (tokcha, ma'no) bor.

  • Deformatsiyalangan gaplar bilan ishlash.

So'zlardan gaplar tuzing. Harflar yordamida gaplar yozing P yoki T.

Natasha, u, #e#lye, #a#ki.

#odme#ae#, Tanya, #ol.
ka#ok, men ketyapman#, on, de#i.
ku#il, pa#a, #or#.

III. Darsning qisqacha mazmuni.

Sinfda eshitgan so'zlaringizni eslang. Ovozni bir vaqtda o'z ichiga olgan so'zlarni ayting [ P] Va [ T].

Bugun darsda nimani o'rgandingiz?

Xat yozishda qanday farqlash mumkin P Va T?

Zinaida Privedentseva
4-sinfda nutq terapiyasi darsi "P-T harflarini optik o'xshashlik bilan farqlash"

MAQSADLAR SINFLAR:

Aloqa qilishni o'rgating harflar tovushlar va belgilar bilan.

Bo'g'in, so'z, gap, matndagi p, t ni farqlashni o'rganing.

Mexanik qo'l harakati ko'nikmalarini mashq qiling.

So'zlarni muvofiqlashtirish, jumlalarni tahlil qilish, yangi so'z yaratish qobiliyatini rivojlantirish original.

Bolalarning ko'nikmalarini rivojlantirish bo'g'in tahlili va sintezi. Ovoz tahlili,

Grafik qobiliyatlarni, nutqni, vizual idrok va e'tiborni, mantiqiy va majoziy fikrlashni, so'z boyligini rivojlantirish.

O'stirish ehtiyotkor munosabat tabiatga, go'zallik hissi, mehribonlik, sezgirlik.

Uskunalar:

Shaxsiy oynalar; "sehrli quti"; uchun nafaqa harflarni farqlash p, T; heceli kartalar va harflar; ertak qahramonlarining ismlari yozilgan qog'oz lentalar; Oq bulut; whatman qog'ozidagi takliflar; vazifalari bo'lgan individual kartalar.

TASHKIL ETISH VAQTI

Nutq terapevti: Salom bolalar. Har biringiz tashqariga chiqishingiz kerak "sehrli quti" rasm va unda tasvirlangan ertak qahramonini nomlang.

Bolalar qo'ng'iroq qilishadi. Nutq terapevti ta'kidlangan qog'oz lentalarni osib qo'yadi harflar p, T: Doktor Aibolit,

Xunuk o'rdak,

Botinkadagi mushuk,

Pinokkio,

Piglet Funtik,

Qizil shapka,

Oltin xo'roz,

Leopold mushuk,

Uyqudagi go'zal,

Cipollino.

Nutq terapevti: Diqqat bilan qarang va qaysi birini ayting harflar ta'kidlangan?

Bolalar: Harflar p, T.

ASOSIY QISM

Qiyoslash XATLAR DARSLARI

Nutq terapevti: Bularni farqlashni o'rganishingiz kerak bo'g'inlardagi harfdagi harflar, so'zlar, jumlalar. Bolalar, endi men sizlarga bir bolakay bilan sodir bo'lgan voqeani aytib beraman.

Nutq terapevti: Shoshilgani uchun yozishni tugatishga sabri yetmadi xat t uchinchi oyoq va u faqat ikkita oyoq bo'lib chiqdi. yozadi yigit: "Men shirinlik istayman". A ishladi: "Men konfepani xohlayman". Hamma uning ustidan kuldi. Keyin chaqaloq otasining oldiga borib, uning baxtsizligi haqida gapirdi. Va dada so'radi: "Nima xat so'z boshida yozasiz "uch""T", - javob beradi bola. "Shunday ekan, esda tuting," deydi dadam, "buni t harflari - uchta oyoq. So'z "uch" xatoga yo'l qo'ymaslik va sarosimaga tushmaslikka yordam beradi p harfi bilan t harfi, bu faqat bir juft oyoqqa ega. Buni eslab, shoshmaslikni bas!”

Oralaringizda p va t ni chalkashtirib yuboradigan talabalar ham bor.Shuning uchun bugun biz bularni farqlash uchun bir qancha topshiriqlarni bajaramiz. harflar. Ularga qarang va asosiy farqni nomlang.

Bolalar: Xat t dan iborat uchta element, va p - ikkitadan.

Nutq terapevti: Qanday qilib ular o'xshash?

Bolalar: Yozishda birinchi element takrorlanadi.

Nutq terapevti: p, t qanday ob'ektlarga o'xshash? (Assotsiativ rasmlarni ko'rsatadi)

Bolalar javob berishadi.

Nutq terapevti: Barmog'ingiz bilan stolga, keyin esa havoga yozing harflar p, T.

Bolalar buni qilishadi.

GRAFIK DIKTANT

Nutq terapevti: Va endi men raqamlarni aytib beraman, siz esa keraklilarini yozasiz daftardagi harflar. Qancha elementlar borligini eslang t va p harflari.

Bolalar buni qilishadi.

2, 2, 3, 3, 3, 2, 3, 2, 2, 3.

(p, p, t, t, t, p, t, p, p, t).

VISUAL DIQQATNI RIVOJLANISH.

Nutq terapevti: Toping dars xati va ularning ostidagi 2 yoki 3 raqamiga imzo qo'ying.

T p t p P T

tn B G K V

ARTIKULATIV GIMNASTIKA

Nutq terapevti: Alohida oynalarda P, T tovushlari qanday talaffuz qilinishini ko'rasiz T tovushini talaffuz qilishda til qayerda?

Bolalar: Yuqori tishlarning orqasida.

Nutq terapevti: P tovushini talaffuz qilishda qanday interferensiya sodir bo'ladi?

Bolalar: lablar.

Nutq terapevti: To'g'ri. Biz tish va lablar ko'rinishidagi to'siqga duch kelamiz. Biz ularni ovozimiz bilan kuylay olmaymiz. Demak, ikkala tovush ham undosh bo‘ladi. Agar biz qo'limizni bo'yniga qo'ysak, ularning ovozli yoki ovozsiz ekanligini aniqlashimiz mumkin.

MIYA GIMNASTIKASI

Nutq terapevti: Bolalar, qaysi biri bizniki? "hizmatda" bu gul nomidan topilgan tovushlar? (Rasmni ko'rsatadi - karahindiba). Bizning tovushlarimiz bu erda emas. Ammo bu gul mashqni bajarishga yordam beradi nafas: Chuqur nafas oling va tuklarni puflang.

Bolalar 5 marta bajaradilar.

Biz shunchalik qattiq esdikki, shamol ko'tarilib, sovuqroq bo'ldi. Keling, uni qo'yamiz "Beanies": yuqoridan pastga - qo'ying, pastdan yuqoriga - olib tashlang.

Bolalar quloqlarini 5-7 marta o'rab olishadi.

Qopqoq yechib tashlandi. Boshingiz charchagan, uni ko'kragingizga tushiring, chapga va o'ngga aylantiring.

Bolalar mashq qilmoqdalar "Tomosha qilish" 5-7 marta.

Keyin o'ng qo'lingizni ko'taring va bo'yningizni ishqalang chap qo'l va boshingizning orqa qismini ishqalang.

DIFFERENTSIYA XAT p-t BOGINLARDA.

Nutq terapevti: Siz va men mehmonga qizib ketayotganimizda harflar sehrli o'chirgich keldi va o'chirildi p va t harflari ustunlar. Qarang, nima bo'ldi. Bo'g'inlarni bo'g'inlar soniga qarab o'qing harflar.

//u //a /// a //u/// ///y

//i //o/// ///a/// e/// //e

Nutq terapevti: Bo'g'inlardagi chiziqlarni tiklang va barcha bo'g'inlarni yozing.

Javoblar: pu, pa, ta, qo‘y, sen, besh, ter, tat, et, pyo.

Nutq terapevti: Bo'g'inlarda qanday so'z yashiringan? (ter).

QAHRAMONLAR BILAN TANRISH SINFLAR

Nutq terapevti: dan bolalarning ismlarini to'plang harflar.

O P L I - Maydonlar.

T L Y O - Tolya.

Ismlar qanday farq qiladi? (Yozma, ma'no) Qizni ismi nima? Qaysi biri bola uchun?

Nutq terapevti bolalar rasmlari va ularning ismlari yozilgan kartalarni ko'rsatadi.

MALAKANI RIVOJLANTIRISH SILLABAL TAHLIL VA SINTEZ

Nutq terapevti: Bir marta Polya va Tolya yarashdilar so'zning bo'g'inlari. Ammo ular bu vazifani bajara olmadilar. Keling, ularga vazifani engishga yordam beraylik. Bolalar, bu topshiriqda so'zlardan PA va TA bo'g'inlari tushirildi. Keling, so'zlarni tiklaylik. Keling, PA va TA bo'g'inlari yozilgan kartalarni joylashtiramiz va so'zlarni o'qiymiz. Eng uzun so'zni ayting. Bolalarga nom bering.

... FERN

...BURETTA

SO'ZLARDAGI DIFFERENTSIYA

Nutq terapevti: Bir kuni Polya va Tolya o'rmonda edi. Ular qo'ziqorin va reza mevalarni terishdi. Bolalar uyga ketmoqchi edilar, lekin keyin o'rmon yo'lida kichkina bir chol paydo bo'ldi. (Nutq terapevti Lesovichning tasvirini aks ettiradi.) u yigitlarga nayrang o'ynashga qaror qildi va ularning kiyimlari va poyabzallarini sehrlab qo'ydi.

Kartalardagi so'zlarni o'qing va "hafsala" bolalar buyumlari.

3 A 2 KI SHA 2 KA

2 AL 3 BO 3 INKY HAQIDA

2 EARSHIP 3 UFLI

CA2OGI 2 LA 3 EB

FISMMINUTA

Biz ajoyib ishladik

Endi dam olishga qarshi bo'lmang

Zaryadlash esa bizga tanish

Darsga keladi Sinf.

Qo'lning tepasida, tovonning tepasida,

Yana quvnoq tabassum qiling!

Biz quyondek sakrab chiqamiz

Biz hammamiz darhol yanada quvnoq bo'lamiz!

Biz cho'zildik va xo'rsindik.

Siz dam oldingizmi?

Dam olish!

Biz oyoqlarimizni silaymiz

Biz qo'llarimizni chaymiz

Biz boshimizni qimirlatamiz.

Biz qo'llarimizni ko'taramiz

Biz taslim bo'lamiz

Keyin aylanamiz.

Biz oyoqlarimizni silaymiz:

Yuqoridan yuqoridan.

Biz qo'llarimizni chaymiz:

Qarsak chalish.

Biz qo'llarimizni yoyamiz

Va biz jimgina yiqilib tushamiz.

TAKLIF BILAN ISHLASH

Nutq terapevti: Lesovichok sizni hal qilish qiyinligini ko'radi. U bolalarni qo'yib yuboradi va bizga keyingi vazifani beradi. Ustunga yozilgan gaplar doskaga yoziladi. Doskada hamma narsani ta'kidlash kerak. p va t harflari.

Bolalar buni qilishadi.

TUYUQ STOMPDAN DALA BO'YICHA CHAN UCHADI

Nutq terapevti: Daftaringizga til buramasini yozing va navbatchi so'zlarning tagiga chizing harflar.

Bolalar buni qilishadi.

MATN BILAN ISHLASH

Nutq terapevti: Lesovichok har biringiz uchun navbatdagi vazifani tayyorladi. Matndan uchta so'zni yozing ustun: P; T; p,t.

O'rmon mustahkam devordir. Yupqa palma daraxtlari muzlab qoldi. Rangli to'tiqushlar shoxlarga o'tirishadi. O'rgimchaklar o'tlarda yashiringan. Maymunlar shoxlarga sakraydi.

RELAKSATSIYA MASHQI

Nutq terapevti: Bolalar, siz ajoyib ish qildingiz, shuning uchun biz gulzorda yotib, osmonga qarab turganimizni tasavvur qilib, dam olamiz.

Oq bulut osilib turibdi.

Go‘yo o‘t ustida yotgandekman

Yashil yumshoq o't ustida.

Quyosh hozir porlayapti,

Qo'llarimiz issiq.

Oson, bir tekis, chuqur nafas oling.

NATIJA SINFLAR

Nutq terapevti: Bugun siz o'qidingiz harflar p,t, ularning farqlari va o'xshashlik. Yordamingiz uchun rahmat. Dars tugadi. Xayr. Salomat bo'ling.



Sizga maqola yoqdimi? Do'stlaringizga ulashing!